Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Balkon Dekorasyonu

 

Balkon dekorasyonu evde kalmamız gereken günlerde oldukça önemlidir. Evinde balkon olanlar her zaman şanslı sayılmıştır çünkü balkon nefes almak için çıkılan kocaman bir penceredir. 4 duvar arasında sıkılıp dışarı çıkmaya vakti olmayanlar kendilerini evin balkonuna atar, birde geniş bir alana sahipse masa sandalye konup bütün öğünler orada yenir, hoş sohbetler eşliğinde çaylar, kahveler içilir. Kısaca balkon Türk kültürünün olmazsa olmazıdır. Yeni yapılan evlerde. özellikle yüksek binalarda balkona yer verilmiyor oluşu üzücü bir gerçektir.

 

Balkonu olanlar ise farklı dekorasyon modelleri ile orayı daha yaşanılabilir kılmak ister, herkes kendi zevkine göre dekorasyon yapabilir. Dikkat edilmesi gereken husus ise balkonun boyutudur. Birkaç tüyo sayesinde yaptığınız değişiklikler baştan aşağı mükemmel olabilir. Kendi alanınıza uygun detaylı fikir almak için Dekor Portal Teras ve Balkon Dekorasyonu yazılarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Balkon Dekorasyonları Duvar Rengi

 

İlk aşama, duvarın rengine karar vermektir. Dış cephe ile uyumsuzluk çıkmaması açısından genelde değiştirilmez ancak bazı zamanlar turuncu, mavi gibi renkler istemeyen ev sahipleri olabilir. Uyumu bozmaması ve daha ferah bir görünüm katması açısından bej ve krem tonları kullanılabilir. Açık renkler her zaman daha kullanışlı olur, mobilyaları seçerken bir bütünlük elde edebilirsiniz. Ayrıca balkonun ebatları küçükse daha geniş göstermesi sağlanabilir. Balkon duvarlarında koyu renkler kullanmak iç karartıcı olacaktır.

 

@envatoelements

@envatoelements

 

Tablolar

 

Duvarları hoş bir renge boyadıktan sonra duvar dekorasyonuna geçiş yapılabilir. Özel resimler kullanmadan duvarı tablolarla ve resimlerle doldurabilirsiniz. Tek büyük bir tablo salona daha uygun olacaktır, balkon dekorasyonları için birkaç adet ufak tabloyu bir arada kullanmak daha estetik duracaktır. Özel resim kullanmak ise hoş durmayabilir, sonuçta burası dışarıya bakan bir alandır.

 

Balkon Dekorasyonu ve Bitki Kullanımı

 

Yeşil ve çiçekli bitkiler bu alanlar için olmazsa olmazdır. Bir köşeyi sadece bitkilere ayırın ve otantik bir görünüm elde edin. Hem sulaması ve bakması da daha rahat olur, güneş görmeleri açısından sizin yararınıza olacaktır. Duvara birkaç raf takabilir ve dekoratif sakı çiçeklerini buraya koyabilirsiniz. Makrome askıdan oluşan saksıları da tavana asarak estetik bir görünüm elde etmiş olursunuz, yeşil ve beyaz çok hoş duracaktır.

 

 

Masa-Sandalye

 

Balkonda en fazla yer kaplayan eşya masa ve sandalyeleri olacaktır bu yüzden balkon dekorasyonu aşamasında ilk bu adımı uygulayabilirsiniz. Masa, sandalye almadan önce ölçümleri eksiksiz bir şekilde hazırlayın ki tam olarak sığmaktadır. Ahşap masa- sandalye balkon için çok daha uygun olacaktır. Eğer fazla geniş alana sahip değilseniz ufak bir masa ve sandalye yerine puf koltuklar tercih edebilirsiniz.

 

Salıncak

 

Balkon dekorasyonları için fikir veren dergilerde salıncağın yer aldığını mutlaka görmüşsünüzdür. Parklarda yer alan salıncaklar çocuklar için uygun olacaktır, tavana asarak kullanabilirsiniz. Ancak aile boyu binmek hatta üstünde saatlerce oturmak ve uyumak istiyorsanız üstü tenteli büyük salıncaklardan tercih etmeniz gerekir. Bu fikir daha çok geniş balkona sahip kişiler için geçerlidir çünkü salıncak çok yer kaplayabilir. Ancak dekorasyonu daha kişisel bir hale getirecektir.

 

Balkon Dekorasyonu Hasır Perde

 

Eğer balkonun kapalı olmasını istiyorsanız, cam kullanabilirsiniz. Camı da kapatmak ve tamamen gizlenmek istiyorsanız perde kullanabilirsiniz. Ancak düz, evlerde kullanılan perde balkonda hiç estetik durmayacaktır. Onun yerine hasır perde tercih edebilirsiniz, hem balkonun dekorasyonuna uyacaktır hem de daha sağlam olacaktır, düz perdenin rüzgar ve yağmurda hasar görmesi daha hızlıdır.

 

Balkon Dekorasyonları Halı ve Kilim Kullanımı

 

Balkonda yere bir şey sermek zorunda değilsiniz ancak soğuktan koruması açısından en azından bir kilim koymak gerekebilir. Salonda kullanılan halının balkona serilmesi hiç estetik durmayacaktır, onun yerine kilim tercih edebilirsiniz. Ancak balkonun stil sahibi bir yer olarak görünmesini istiyorsanız eski kilimlerden kullanmayın, dekorasyona renk ve desen bakımından uysun. Dekor Portal Pinterest Balkon Dekorasyonu panomuzdan size önerdiklerimizi inceleyebilirsiniz.

 

Balkon Dekorasyonu

Balkon Dekorasyonu

Balkon Dekorasyonları

Balkon Dekorasyonları

 

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.