Bebek Odası Halısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

10.01.2021
1.937
Bebek Odası Halısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebek Odası Halısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Bebek odası halısı çok önemlidir çünkü bebek odası evin en hassas bölgesidir, bebekler oldukça nadir canlılar oldukları için onlara ait olan her şey özenle seçilmelidir. Odalarında kullanacağınız mobilyalar, halılar onların sağlığını etkileyecek cinsten kesinlikle olmamalıdır, ilk birkaç ay anne-baba yanında, beşikte yatması daha doğrudur. Odaya birkaç ay sonra ihtiyaç duyulur ancak bebek doğmadan odayı dizayn etmeniz daha mantıklı olacaktır, bu sayede bebek varken sıkışmamış olursunuz. Bebek odasını dizayn ederken bazı detaylara dikkat etmek gerekir, bunlardan birisi olan halı en dikkat edilmesi gereken parçalardan biridir. Peki satın alırken ve kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

 

Satın Alma Aşaması

 

Bebek doğduktan sonra ev daha steril bir ortama dönüştürülmelidir, özellikle bebeğin kendi odası her türlü kirden korunmalıdır. Bu yüzden zeminde olan her şey ekstra önem arz eder. Halı alırken bazı noktalara dikkat etmekte fayda vardır. Bebek odası halısı alırken ölçülerine ve desenine çok dikkat edin. Salonda kullandığınız halıyı elbette bebek odasında kullanmanız mümkün değildir. Hem boyut hem de desen olarak bebek odasına kesinlikle uymaz.

 

@envatoelements

@envatoelements

 

Toz Tutup Tutmadığına Bakın

 

Alım aşamasındayken halının tozu tutup tutmadığına bakın, eğer toz tutan bir halıysa kesinlikle almayın yoksa üstünde düğüm olmuş şekilde toz kalır ve bebeğin boğazına kaçabilir. Tüy döküp dökmediğine bakın, bazı halılar durduk yere kendi kendine tüylenebilir ve tozlu olmasa bile üstü kirli gözükebilir, alım aşamasında halıyı elinizle çekerek test edebilirsiniz.

 

Bebek Odası Halı Kullanılan Malzemeye Bakın

 

Bebek odası halı seçimi esnasında altına bakın, nasıl bir malzemeden yapılıp yapılmadığını inceleyin, bazı halıların altı kaygan olur. Bir anda bebeğinizin yanına koşarken düşme ihtimaliniz kaymayan zemine sahip bir halıyla en aza indirgenir. Hatta silikon tabanlı olanlardan tercih edin, böyle halılar zemine adeta yapışır ve hiç hareket etmez.

 

Sadece altına değil üstüne ve kenarlarına da bakın, kullanılan tüyler uçuyor mu, bebeğin boğazına kaçacak şekilde mi hepsi sağlık açısından çok önemlidir ve bebek odası halı seçimlerini etkilemektedir.

 

 

Yıkanma Kurallarını İnceleyin

 

Makineye girip girmediğine bakın, halının sıklıkla yıkanması gerekir bu yüzden yıkanabilir bir halı olmasına özen gösterin, elde yıkamak şehir hayatında oldukça zor olduğu için makineye atılabilen halıları tercih edin. Halının üstünde yıkama talimatları yazan bir kağıt olup olmadığını kontrol edin, üstünde ayriyeten sağlığa zararlı bir madde içerip içermediği de yazabilir. Almadan önce talimatları iyice inceleyin.

 

Bebek Odası Halısı Desen Ve Renk Seçimi

 

Bebek odası halı alımı esnasında en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri renk ve üstündeki desenlerdir. Eğer odanın dekorasyonuna çok önem veriyorsanız karmaşık bir desen olsun istemezsiniz. Genelde erkek için mavi, kız için pembe tercih edilir ve üstünde yine cinsiyete uygun şekiller, oyuncak figürleri bulunur.

 

Desen olarak salondaki gibi düz ya da modern çizgiler tercih etmeyin. Bebek odası halısı olduğunu unutmayın ve ona uygun bir desen seçin. Fazla açık renkler çok çabuk kirlenmesine zemin hazırlayabilir. Eşyalarınıza uygun tercihler yaparken işinizi kolaylaştıracak tüyolar için Dekor Portal Bebek ve Çocuk Odası Dekorasyonu yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

Dekorasyon Aşaması

 

Bebek odası halısı odanın dizaynı için oldukça önemlidir. Dekorasyona nerede başlanacak, nereye ne konulacak halı üzerinden karar verilebilir. Eğer bu konuda kararsızsanız odak noktası olarak halıyı seçebilirsiniz. Her yerde halı olmasın, boşlukta olsun yoksa çok fazla toz birikebilir. Odanın tam ortasına tek bir halı koyabilirsiniz. Farklı bir hava katmasını istiyorsanız düz koymak yerine10 çapraz koyabilirsiniz.

 

Halıyı boş bir yere serin, beşiğin ya da dolabın altına gelmesin. Böylece ayak bastığınız yerler kapalı kalır ve üşümeyi engeller. Birkaç haftada bir yıkamayı ihmal etmeyin, bebeğin boğazına toz kaçmaması için her gün elektrikli süpürgeyle çekin.

 

Eğer sosyal medyada da bizden haberdar olmak ve bebek odası dekorasyonu konusunda bizden fikir almak isterseniz Dekor Portal Instagram adresinden bizi takip etmenizi tavsiye ederiz.

 

Bebek Odası Halı

Bebek Odası Halı

Bebek Odası Halısı

Bebek Odası Halısı

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.