Mutfak Perdesi Seçiminde Dikkat Edilecekler

23.12.2020
3.749
Mutfak Perdesi Seçiminde Dikkat Edilecekler

Mutfak Perdesi Seçiminde Dikkat Edilecekler

 

Mutfak perdesi uygulanacak stil ve tarza göre dekorasyonda tamamlayıcı niteliğe sahiptir. Mobilyalara gösterilen özenin yanında, halı ve perde ögesi de dekorasyonda bir bütünlük sağlamak bakımından önem taşımaktadır. Mutfaklar, evin öteki alanlarına göre daha küçük bir yere sahip olabilir. Ev dekorasyonu dendiğinde özenilen ilk mekanlardan biri salonlardır, buna nazaran mutfaklar, salonlardan sonra en çok kullanılan alanlardan bir tanesidir. Bundan dolayı mutfağa gösterilen itina, dekorasyonda kullanılan stil ve tarza göre tercih edilen perde elemanları ile ön plana çıkar.

 

Mutfak perdesi seçimi için ilk başta pencere ebatları göz önüne alınmalıdır. Mutfak tezgahına bakan pencereler, genellikle öteki yaşam alanlarına oranla daha kısadır. Pencere yüksekliği azaldıkça perde boyutları da farklılık gösterecektir. Modern mutfak perde, günümüzde çok fazla revaçta olsa da, klasik zarafeti ev dekorasyonuna taşıyan perde modelleri de bulunmaktadır. Kullanım gereksinimlerine göre perde modellerini tercih ederken; stor perde, zebra şeklindeki perdeler, klasik olan perdeler, rustik şeklindeki perdeler, ip perdeler, mekanizmalı perdeler gibi pek çok modelleri gözden geçirebilirsiniz.

 

@envatoelements

@envatoelements

 

Mutfak Perdesi Modeli Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Mutfak perde modellerini seçmeden önce mutfağınız için en uygun seçenekleri ön plana çıkaracak bazı ölçüler almanız ve uygulanacak tarza göre renk veya desen kararlarını vermeniz gerekmektedir. Perde dokuları, kumaş türü, renk kombinasyonları, uygulanacak stil veya tarz ile daha uyumlu veya karşıt tonlarda olabilir. Mutfağınızın dekorasyonunu yaparken, iç mekanın duvar kaplaması, renk, desen veya malzeme cinsi göz önüne alınmalıdır. Bunun yanında, döşeme zemini kaplamasında kullanılan malzemelerin renk veya desen ilişkisi, mobilya düzeninde uygulanan tarz ve hatta tavan dekorunun bile perde seçimi ile ilişkisi vardır. Evinizin tamamının dekorasyonunu düşünerek tüm alanınızı tamamlayabilirsiniz. Tüm önerilerimiz için Dekor Portal Mutfak Dekorasyonu yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

Mutfak Perdesi Seçerken Evinizin Detaylarını da Göz Önünde Bulundurun

 

Mutfağınız için en uygun mutfak perde modeline karar vermeden tavan, duvar ve yer döşemesinde yapılan geometrik formlar, desen, doku veya renkler baz alınarak perde seçimi ile ilişkisi göz önüne alınmalıdır. Mobilya ve koltuklarda kullanımı yapılan yüzey dokuları ve kumaş cinsleri de perde ve hatta halı seçeneklerinden birini seçmenizde yardım edecektir. Halı ögesi veya mobilyalarda kullanılan kumaş ve kaplama cinsleri ile uyum ve ahenk oluşturan renk tonlarını tercih edebileceğiniz gibi, daha canlı ve dinamik bir atmosfer meydana getirecek kontrast renkleri seçebilir, atmosfere uygun olan ideal modeli seçebilirsiniz.

 

Ölçülerin Alınması

 

Mutfak için uygun perde modelini seçmeden önce, pencerenin konumlandığı duvar alanı için gerekli ölçüler yapılmalıdır. İdeal mutfak perdesi açısından hangi türü seçerseniz seçin; pencerenin konumu, güneş ışığı alabilme durumu, günün belirgin saatlerine göre gereksinim duyulan ışık ihtiyacı ve yoğunluğu gibi ögeler göz önünde bulundurulabilir.

 

 

Mutfak Tezgahının Konumu 

 

Mutfak tezgahının olduğu duvar yerinde konumlanan pencereler genellikle öteki odaların pencerelerine oranla daha küçük boyutlarda olurlar. Bunun nedeni mutfak tezgahının üzerinde konumlanmasıdır, mutfak tezgahının altına dek pencerenin uzatılması amacıyla giydirme cephe sistemlerinin uygulanması gerekir. Bundan dolayı küçük veya daha kısa pencere formları için yere dek uzanabilecek geleneksel mutfak perdesi modellerinin kullanımı uygun olmaz. Buna benzer küçük pencereler için daha kısa ebatlarda klasik bir perde modeli için desen veya renklere karar verebilirsiniz. Daha modern çizgiler taşıyan stor veya zebra perdeleri tercih edilebilir.

 

Stor Perde Seçimi

Stor perde modelleri için de ayrıca seçenekler bulunmaktadır. Çiftli sistem stor perde modelini kullanmanın artı yönleri, kalın ve ince tül perdenin birlikte kullanılması, yani çift ürünü kullanım imkanı sunmasıdır. Stor perdeler günümüzde çok fazla kullanıma sahip ve genellikle mutfak tezgahının üzerinde kalan kısa mesafeler için de uygun kullanım niteliklerine sahiptir. Mutfak dekorasyon fikirlerimizi ve püf noktaları kaçırmamak için bizi Dekor Portal Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

 

Mutfak Perde

Mutfak Perde

Mutfak Perdesi

Mutfak Perdesi

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.