Oturma Odası Dekor Örnekleri ve Tasarımları

29.12.2020
1.218
Oturma Odası Dekor Örnekleri ve Tasarımları

Oturma Odası Dekor Seçenekleri ve İncelikleri

 

Oturma odası dekor günümüzde konforumuz ve yaşam kalitemiz açısından oldukça önemli bir yere sahip. Çağımız teknolojinin zirvede olduğu bir çağ. İnsanların büyük bir bölümü kentlerde yaşamaktalar. Eskilerin bahçeli ve müstakil evleri yok artık hayatımızda. Daha dar alanlarda ve yüksek yapılarda yaşıyor ve çalışıyoruz.

 

Daralan Yaşam Alanlarımız

 

Şehirde yaşam çok daha kısıtlı alanlarda akmaktadır. Yalnız olan ya da belli sebeplerle geçici olarak başka kentlerde yaşayanların ihtiyaçları düşünülerek ” stüdyo daireler ” denilen konsept yapılar ortaya çıkmıştır. Bu küçük daireler 40- 60 m2 alanlara sahip ve elbette ayrı oturma odası dekor ihtiyacının da olmadığı son derece küçük yaşam alanlarıdır.

 

Yaygın olarak dairelerin metrekare büyüklükleri 50 – 160 m2 civarıdır. Bu orta büyüklükteki dairelerde ayrı bir ” oturma odası ” düzenlemesine imkan vardır. Dar yaşam alanlarında da dekor işlemleri de incelik gerektirmektedir.

 

Oturma Odası Dekor

Oturma Odası Dekor

 

Dekorasyonda Dikkat Edilecek Konu: Ergonomi

 

Evlerimizde ortak vakit geçirip bir arada bulunduğumuz alanlardan birisi de ” oturma odaları” dır. Bu nedenle ayrı bir öneme sahiptir ve dekore edilirken bu vasfı göz önünde bulundurulmalıdır.

Ergonomi kavramı daha çok iş hayatı ile özdeşleştirilse de evlerimizde de önemsememiz gereken bir olgudur.

Kısaca ergonomiyi ” fiziksel çevrenin insana uyumlaştırılması ” olarak tarif edebiliriz.

Bugünün endüstri çağında makine-insan arasındaki artan ilişkiler bu alana ayrıca eğilmeyi zorunlu kılmaktadır. İşte evimizde de bu gerçeklikle yüz yüzeyiz. Örneğin; ” TV koltukları ” denilen ve özel tasarım olan bu koltuklar TV izlerken rahat edebilmek amacıyla satın alınan mobilyadır.

Evin en fazla zaman geçirilen bu odasına eşyaları seçerken ergonomik özelliğini dikkate almak sağlığımız ve huzurumuz bakımından gereklidir.

 

Oturma Odası Dekor Bir Süreç midir?

 

Burada en önemlisi kendi bütçemizi oluşturmamızdır, dekorasyon için ne kadar bir bütçemiz olduğunu tespit ettikten sonra yola çıkarsak kendi mali durumumuzu aşmamış oluruz.

Çünkü günümüzde mobilya üreticileri çok geniş ürün yelpazesinde her bütçeye uygun ürünler sunmaktadırlar.

Kısacası; doğru bir planlama ile yola çıkıldığında görülecektir ki; ev dekorasyonu hiç de pahalı olmak zorunda değildir. Tüm dekor fikirleri için Dekor Portal Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

 

Ev Dekorasyonunda Dikkat Edilecek Konular Nelerdir?

 

Öncelikle doğru bir planlama yapılmalı ve ihtiyaç listesi oluşturulmalıdır.

Ev dekorasyonunda, evde yaşayan bütün aile fertlerinin sürece dahil edilmesi çok önemlidir. Onların görüş ve isteklerini de not almak gerekmektedir.

Oturma odası dekor için alan ya da alanlar metre kare olarak ölçülüp not edilmelidir.

Eğer olanaklar profesyonel yardım almayı mümkün kılmıyorsa başka alternatifler düşünülmelidir. Örneğin; mobilya mağazalarının basılı katalogları incelenebilir. Mobilya üreticilerinin web sayfalarında ürün araştırması yapılarak fikir edinilebilir. Elbette en büyük desteği size bu mağazalarda görevli uzman çalışanlar verecektir.

Üzerinde durulması gereken diğer bir konu da evin mülkü size mi ait, yoksa kiracı mısınız? Mobilya seçiminizde bu ayrıntıyı dikkate almanız ileride sizi zor duruma düşmekten koruyacaktır. Sabit ve duvara monte edilecek eşyalar almanız evinizde istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir. Ya da demonte olamayan mobilyalar bir sonraki evinize uymayabilir.

Dekorasyon için mutlaka bir bütçe oluşturun. Ya da finans sağlamanın yollarını bulun; örneğin tüketici kredisi kullanmak gibi.

 

@envatoelements

@envatoelements

 

Oturma Odası Dekor İncelikleri Ve Dekorasyon Önerileri

 

Artan maliyetler nedeniyle salon ya da oturma odaları ” açık mutfaklarla ” bütünleşmektedir. Eğer oturma odanız mutfak ile iç içe ise dekorasyonda bunu da değerlendirmeniz gerekmektedir.

Oturma odası evdeki herkesin ortak yaşam alanı olduğu için yeter sayıda oturma ünitesi bulunmasına dikkat edin.

Oturma odasının rahat ve konforlu olması gerekmektedir. Daha sağlam ve çok fonksiyonlu mobilyalar seçmeniz dekorasyon için uygun olacaktır. Örneğin; yatılı misafirleriniz için yatak olabilen kanepeler gibi.

Oturma odasını klasik tarzda, modern, avantgard, nostaljik ya da country gibi tarzlarda dekore edebilirsiniz. Bu sizin beğeninize kalmış bir durumdur. Mobilya üreticilerinin geniş ürün seçeneklerini değerlendirin.Stil, konsept, tarz konularında mümkün olduğunca ev halkının ortak karar vermesi herkesi mutlu edecektir, unutmayın.

Çok daha fazlası için Dekor Portal Oturma Odası Dekorasyonu yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

Oturma Odası Dekor

Oturma Odası Dekor

 

REKLAM ALANI
ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.