Perde Modelleri ve Perde Çeşitleri Nelerdir

30.12.2020
1.997
Perde Modelleri ve Perde Çeşitleri Nelerdir

Perde Modelleri Nelerdir?

 

Perde modelleri ve dekorasyonu daha önce, pencereler için perde tasarımları kullanılmıştı, ancak şimdi iç mekanın çeşitli diğer parçalarına evrilmiş durumda. Perde tasarımları bugün iç tasarımların önemli bir parçası haline geldi. Evinizin daha şık görünebilmesi için doğru tipte bir perde seçmeniz gerekir. Hassas çubuk üzerinde ağır bir perde olması düşebilir. Bu nedenle ağır perdelere sahip olmak için güçlü bir çubuk veya direğe (Korniş veya perde demiri) sahip olmak gerekir. Günümüzde çeşitli perdelik kumaş baskıları bulacaksınız. Hazır veya materyal olarak da olabilir. Ancak her ne olursa olsun bu baskılar ve şekiller tamamıyla evinizin havasını değiştirecektir.

 

Perde Modelleri

Perde Modelleri

 

Farklı Perde Tasarımlarının Nedeni

 

Farklı perde türleri kapılarınıza, mutfak pencerelerine, yatak odasına, balkona ve ön bahçeye güzel bir görünüm verebilir. Göze çarpan farklı perde tasarımları her zaman şık ve tamamlayıcı olur. Günümüzde hem teknolojinin gelişmesiyle hem de zevklerin değişmesiyle perde tasarımları da çeşitlilik göstermiştir. Bu durumda farklı perde türlerinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Eski zamanlarda bir perde çeşidi hemen hemen tüm odalarda kullanılırken günümüzde salonda ayrı mutfakta ayrı oturma odasında veya çocuk odasında ayrı perde kullanılabilmektedir. Bununla beraber tamamen kişisel zevke göre hareket edilebilmektedir. İşte bu değişiklikler farklı perde türlerinin çıkışı olmuştur. Peki, bu farklı perde modelleri nelerdir? Bu modelleri incelerken dekorasyona dair daha fazla fikir için Dekor Portal Ev Dekorasyon yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Kalem Perde Modelleri 

 

Günümüzdeki modeller arasında en sık rastladığımız perde tasarımıdır. Bu perde modeli özellikle oturma odalarında tercih edilir. Perdenin üst tarafından dikine perdeye şekil verilir. Kalem perde tasarımında iç kısım ve dış kısım vardır. Perde sabitken dış kısım hareket halinde ise iç kısım gözükür.

 

Çubuk Perde

 

Çubuk perde tasarımı adı üstünde bir modeldir. Bu tasarım modeller arasında çok sık kullanılmasa da özellikle yazlık evlerde veya küçük pencereler önünde kullanılmaktadır. Perdeniz üstünde var olan çubuğa sıkıştırılmış olan perde bu çubuklu görüntüsüyle diğer perdelerden farklıdır. Bu perde modelinde genellikle perde sağ ve sol olarak ikiye ayrılır ve ortada buluşturulur.

 

Stor Perde Modelleri

 

Stor perde modeli günümüzde en çok tercih edilen perde tasarımlarından biridir. Stor perde tek bir parçadan oluşur ve aşağı yukarı hareket ettirilerek kullanılır. Stor perdenin en büyük avantajlarından biri kolay ve kullanışlı olmasıdır. Özellikle üzerinde pek çok baskı yapılabilmesi çok çeşitli stor perdelerin ortaya çıkmasını sağlamış bu durumda kullanıcıların daha çok hoşuna gitmesine vesile olmuştur. Stor perdeler genellikle tamamen kapatıldığında güneşi içeriye almaz. Tamamı ile güneş ışığını kestiği için kullanıcılar tarafından dezavantajı olarak görülür.

 

 

Jaluzi Perde

 

Jaluzi perde pek çok perdeye göre oldukça farklı bir tasarıma sahiptir. Hatta bu fark sadece tasarımda değil aynı zamanda kullanıldığı malzeme bakımından da sağlanmaktadır. Jaluzi perde kumaş olmadığı için yapıldığı malzeme silinerek temizlenebilir. Bu perde modeli genellikle restoranlarda, iş yerlerinde, dükkanlarda kullanılsa da yavaş yavaş evlerde de kullanımı artmaya başlamıştır.

 

Silüet Perde

 

Silüet perde modeli aslında jaluzi perde tasarımının bir benzeridir. Jaluzi perde de var olan aralıkların tül ile doldurulmasıyla oluşturulur. Bu görüntü perdenin daha şık görünmesini sağlamakla beraber güneş ışıklarının tamamen kesilmesini de engellemektedir. Böylece ışık avantajı sağlamaktadır.

 

Zebra Perde Modelleri

 

Zebra perde modeli ismini görüntüsünden almaktadır. Yatay olarak bir saydam bir opak şerit ile meydana getirilen perde zebra gibi sıra sıra çizgilere sahip olduğundan zebraya benzetilir. Bu perdeler aynı zamanda tül olarak da kullanılabildiğinden kullanıcılara avantaj sağlamaktadır. Aynı zamanda stor perdeye de benzeyen bu tasarım ince detaylara sahiptir. Tül özelliği de olduğu için stor perdeye göre daha sade olarak tercih edilir. Dekorasyona dair güncel öneriler için bizi Dekor Portal Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

 

@envatoelements

@envatoelements

 

Perde Modelleri

Perde Modelleri

 

REKLAM ALANI
ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.