Salon Bitkileri İçin Hayati Öneriler

08.12.2020
2.481
Salon Bitkileri İçin Hayati Öneriler

Salon Bitkileri İçin Öneriler

 

Salon bitkileri evimizin salonlarını güzelleştiren ve renklendiren yegane ögelerdir. Daha hoş ve ferah bir görünüm kazandıran bu dekorasyon malzemeleri, salonunuzun güzelliğine güzellik katacak en önemli araçtır. Bu bitkileri kullanırken hangi salon çiçeği seçilmesi gerektiğinin yanında, bu bitkilerin nasıl yerleştirilmesi gerektiği de son derece önemlidir.

 

@envatoelements

@envatoelements

 

 

Bitkileri Yerleştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Isı: Salon bitkilerini yerleştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birisi kesinlikle ısıdır. Özellikle büyüme dönemlerinde bitkilerin sabit bir ısı değerine sahip olmaları gerekmektedir. Bunun için de soğuk alabilecek ya da direkt olarak aşırı sıcağa maruz kalacak noktalardan kaçınılması gerekmektedir. Özellikle oda sıcaklığında bulunacakları noktalarda bulunmaları son derece önemlidir.

 

Işık: Güneş ışığı bitkiler için son derece büyük önem taşısa da çoğu saksı bitkisi direkt olarak güneş ışığına maruz kalmayı sevmez ve bundan olumsuz etkilenir. Bu yüzden saksı bitkilerinin direkt olarak güneş ışınlarına maruz kalacak şekilde yerleştirilmeleri son derece sakıncalıdır. Özellikle yaz aylarında buna çok dikkat edilmelidir ve mutlaka kuzey cepheleri tercih edilmelidir. Burada amaç bitkiyi Güneş’ten uzaklaştırmak değil zararlı ışınlara maruz kalmasını önlemektir.

 

Nem: Salon çiçeği yerleştirilmesindeki diğer önemli nokta ise tabi ki nemdir. Evimizde bulunan ince yapraklı bitkiler yüksek nemi sevdiklerinden çoğunlukla banyo ve tuvalet gibi ıslak ortamları sevmektedirler. Bu sebeple buralara yerleştirilmeleri uzun süre yaşamaları açısından son derece önemlidir. Daha kalın yapraklı olan bitkiler ise daha kuru ortamları sevdiklerinden dolayı salon gibi fazla nemli olmayan ortamları tercih etmektedirler. Bu yüzden salon çiçekleri daha kalın yapraklı bitkiler olmalıdırlar. Daha fazla dekorasyon önerisi için Dekor Portal Salon Dekorasyon yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

 

 

Salon Bitkileri İçin Yapılması Gereken Günlük Bakımlar

 

Salon bitkileri için bakım yapılması son derece büyük önem taşımaktadır. Bu bakımı yaparken de bazı ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ekipmanlar ile yapılacak bakımlar salon çiçeği için uzun ömürlü olması açısından son derece önemlidir.

 

Bakım İçin Gerekli Malzemeler

Saksı tabağı

Sıvı veya granül gübre

Bahçe makası

Nemlendirici sprey

Böcek ilacı

Sulama kabı

 

 

Salon Çiçeği Sulama

 

Bir salon çiçeği bakımı için en önemli noktalardan birisi kesinlikle su ihtiyacıdır. Bu su ihtiyacını anlayabilmek için bitkinin bulunduğu toprağa parmağınızı bir miktar batırmak yeterli olacaktır. Eğer toprağın kuru bir görünümü var ise yeterli derecede sulanması gerekmektedir. Bitkiyi homojen şekilde sulamakta son derece önemlidir. Sularken mümkün mertebe kuru bölge kalmamasına dikkat edilmelidir.

 

Beslenme

 

Salon bitkileri için bir diğer önemli husus da beslenmedir. Yeni yerleştirilen bir bitki toprağı içerisinde yaklaşık 2 ay yetecek derecede besin bulunmaktadır. Eğer yapraklı bir bitkiye sahip isek bu bitkileri özellikle yaz ve bahar aylarında beslememiz gerekmektedir. Evimizde çiçekli bir bitki varsa eğer bu bitkiyi çiçeklenme mevsimlerinde ve öncesinde beslememiz gerekmektedir. Bitkileri beslerken dikkat edilmesi gereken nokta kesinlikle orandır. Besleme işlemi için çok farklı sıvı maddeler bulunmaktadır. Bunların ne oranda verildiği çok önemlidir. Fazlası bitkiye kesinlikle zarar verecektir.

 

Bitkilerde Ortaya Çıkabilecek Sorunlar

 

Yetersiz Su

Evinizde bulunan salon bitkileri istediğiniz seviyede büyümüyor ve yapraklarını döküyor ise gerekli olan şey kesinlikle sudur. Yapmanız gereken şey salon çiçeği için gerekli olan su ihtiyacı karşılamaktır. Bu tekrar canlanmasını sağlayacaktır.

Yetersiz Işık

​​​​​​​Evinizdeki bitki solgun ve cılız görünüyor ise bunun sebebi kesinlikle yetersiz ışık almasıdır. Yetersiz ışık bunun yanı sıra bitkinizin çiçek açmasına da engel olacaktır. Yapraklar arasındaki boğum mesafeleri fazla olacak ve büyüme engellenmiş olacaktır. Bu belirtiler size bitkinizin yetersiz ışık aldığını göstermektedir. Bu sorunu çözmek için bitkinizi daha fazla ışık alabileceği bir noktaya yerleştirmeniz son derece büyük önem taşımaktadır.

Güncel öneriler için Dekor Portal Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

 

Salon Çiçeği

Salon Çiçeği

Salon Bitkileri

Salon Bitkileri

 

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.