Salon Çiçeği Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

22.12.2020
2.327
 Salon Çiçeği Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Salon Çiçeği Evi Güzelleştiren Detay

 

Salon çiçeği düşünüldüğünde, evimizdeki bitkileri yalnızca süs bitkisi, dekor şeklinde görmek değil de sağlığımıza faydalı olan, havayı temizleyen yardımcı şeklinde de düşünebiliriz. Salon çiçekleri olarak isimlendirdiğimiz, ev ortamında olmaya ve çoğalmaya müsait olan bitkilerin pek çoğunun anayurdu, tropik ormanlardır. Büyük yapraklı dev ağaçların dibinde, yani loş ışıkta bile fotosentez gerçekleştirebilen bitkiler, bu nitelikleri vasıtasıyla ev hayatında yaşamlarını devam ettirebilmektedirler. Ayrıca bu niteliklerinden dolayı her mevsimde yaz güneşi veya kış güneşi fark etmeksizin yaşamını devam ettirebilir, ortamın havasını temizleyebilirler.

 

Salon Çiçeği Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 

Salon çiçeği yetiştirmeye başlamadan önce bu çiçeklerin ne cins bir ortama ve hangi beslenme şartlarına ihtiyacı olduğunu belirlemek gerekir. Mesela, en çok verimi elde edebilmek için normal saksı ölçüsü 12-18 cm çapındaki saksıdır. Nedeni ise toprağın miktarı, üzerinde yer alan taş kurumuş yaprak vs. gibi yabancı maddelerin düzenli şekilde temizlenmesi, toprağın havada bulunan zehirli gazları emilimini çoğaltacaktır.

 

@envatoelements

@envatoelements

 

Evimizde besleyeceğimiz çiçekler her gün fotosentez gerçekleştirirken evde bulunan zehirli gazları filtrelediğinden dolayı havayı temizlemektedir. Oksijen verip karbondioksidi alan bitkiler bunun yanında karbondioksit dışında da benzen, farmaldehid, trikloretilen gibi, evin inşası sırasında kullanılan plastik boyalar, sentetikler, yapıştırıcılar, cilalar gibi pek çok inşaat malzemesinin ortaya çıkardığı zararlı gazları da yaprakları ya da topraklarında emiyor ve etkilerini aza indiriyorlar.

 

İzolasyonlu binalarda olan evlerde, hava sirkülasyonu daha azdır. Dışarıdan eve hava girmesine, evden dışarıya hava çıkmasına engel olan izolasyonların bu olumsuzluğunu aza indirmek için çok farklı bitkiler ile ev bahçesi yapabilirsiniz. salon çiçekleri hem güzel görsellerden hem sağlık verici niteliklerinden faydalanın. Bütün salon çiçeklerini klorsuz su ile sulamaya özen göstermelisiniz. Kullandığımız çeşme sularını, bir kapta dinlendirirseniz klordan büyük oranda arındırmış ve bunu başarmış olursunuz.Dekor Portal Ev Dekorasyon yazılarımızda dekorunuza renk katabilirsiniz.

 

 Canlı Salon Çiçeği Alternatifi

 

Temiz hava girmeyen, daha yeni inşa edilmiş bir yapıda oturuyorsanız veya çalışıyorsanız, çiçek dendiğinde, saksıda yetiştirmeye uygun olan bitkilerden alabilirsiniz. Tüm bunlara karşın, onlara düzenli bakmaya su vermeye temizlemeye arada bir havalandırma gerektiğinde saksı değiştirmeye zamanım yok, sorumluluklarını almaktan çekiniyorum diye düşünüyorsanız, evinizi çiçek bahçesine dönüştürmenin diğer metodu yapay salon çiçekleridir.

 

Rengarenk türleri ve sundukları görsel şölen ile doğadaki asılları kadar gerçek olan yapay salon çiçeklerinden satın alabilir, vazo, kase veya sepetlere bu yapay salon çiçeği ile bir çiçek aranjmanı gerçekleştirebilirsiniz. Tüm salon çiçekleri için bilinmesi gereken bir de genel sulama kuralı bulunmaktadır. Niteliği değişik bir bitki almamışsanız, sulama mevsim koşullarına göre belirlenir. Sıcak olan yaz aylarında haftada 2 kez, kış mevsiminde ise haftada 1 kez sulamak kafi olacaktır. Sulama ile ilgili bir diğer şey ise su miktarının daima aynı olmasıdır. Bu dengeyi yakalayabilmek amacıyla bir su kabı alabilirsiniz.

 

 

Salon Çiçekleri ve İsimleri

 

Aloe Vera

 

Hem şifa hem salon bitkisidir bu bitki. Cam önünde güzel biçimde yer alır, bir ucundan koparıp aldığınızda içindeki jelimsi sıvısı ellerinize bakım, yanık veya tahrişlere rahatlatıcı etki sağlayan bir krem görevi yapar. Çok şifalıdır, pek çok kozmetik ürününde bulunan aloe verayı evden eksik etmemek gerekir.

 

Aşk Merdiveni

 

Küçük saksı bitkilerindendir. Koyacağınız bölgede yayılacak, uzun sarkan yaprakları bulunmaktadır. Bunun yanında çiçek açmazlar ancak yaprakları gerçekten bir merdiven edası ile bulunduğu yerden aşağıya doğru uzayacaktır. Yoğun bir güneş değil normal bir güneş ışığı aşk merdiveni için kafi gelecektir.

 

Salon Çiçeği Orkide

 

Tüm güzelliğiyle pek çok evde veya ofiste salon çiçeklerinin başında yer alır orkide, çok hoş bir hediyedir bütün ortamlar için. Yine aşk merdiveni gibi direkt olarak güneşe konulmamalıdır. Cam önünde ise direkt rüzgar almamalıdır. Dalları ışığın yönüne göre büyüdüğünden dolayı ara ara yönü değiştirilmelidir.

Ev dekorasyonuna dair bilgiler için bizi Dekor Portal Instagram sayfamızdan takip edebilirsiniz.

 

Salon Çiçekleri

Salon Çiçekleri

Salon Çiçeği

Salon Çiçeği

 

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.