Yatak Odası Halı Seçimi Nasıl Yapılır?

20.05.2020
2.460
Yatak Odası Halı Seçimi Nasıl Yapılır?

Yatak Odası Halı Seçimi ve Dekorasyonda Halıların Etkisi

 

Halı, yaşam alanlarının eksiksiz ve kusursuz tasarımı için mekanın tarzını vurgulayan, dekorasyonun bütünleyici bir parçasıdır. Yerleşim yerlerinde en sona bırakılan halı seçimi, alanda bulunan tüm öğelerin uyumlu birlikteliğini şık ve kullanışlı bir şekilde yansıtan tekstil ve dokuma ürünüdür. Evlerin ve iş yerlerin olmazsa olması birbirinden farklı kumaş cinsleri, desenleri ve renkleri ile göz alıcı halılardır. Salonlara, oturma odalarına, mutfaklara ilk kez girerken göze çarpan özgün modelleri ve ebatları ile halılar olmaktadır. Yatak odalarında serili yatak odası halı modelleri de aynı etkiyi yaratır.

 

Yatak Odası Halıları

 

Yatak odasına girer girmez bizleri karşılayan ve bakışları üzerlerine çeken yatak odası halısı, yatak odası takımları ile birlikte hoş bir ambiyans oluşturmaktadır. Halı olmayan yatak odaları, gözlere mekanda bir eksiklik var sinyalini vermektedir. Özellikle yatak odalarındaki yatak örtüleri, perdeler gibi tekstil ürünleri dekorasyonda büyük yer tutar. Halılar da yatak odaları dekorasyonlarında özenle seçilmesi gereken etkileyici eşyalar olarak kabul görmektedirler.

yatak odası halısı

Yatak Odası Halısı Nasıl Olmalı?

 

Yataktan kalktığımız zaman ayağımızı bastığımız yatak odası halısı, bize huzur ve sıcaklık veren bir yapıya haiz olmalıdır. Bu özelliklerle konforlu bir yaşam için yumuşak yatak odası halıları daha fazla tercih edilen halı çeşitleridir. Modern ev dekorasyonunu seven ve benimseyen kişiler ve aileler için yeni nesil akımların dokunuşlarını taşıyan kadife halılar beğenilen örnek seçimler arasında yerini alıyor. Modern ev dekorasyonunda yatak odası halı ebatları eskisi kadar büyük değil. Hatta oda içerisinde halıdan daha çok halısız zemin metrekare olarak bulunmaktadır.

 

Yatak Odası Halı Seçiminde Hijyen

 

Yatak odası halıları seçimlerinde, halı içerisinde zamanla akarlar gibi çeşitli canlıların yaşayabileceği ve bu canlıların insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği de düşünülerek kendi kendini temizleyebilen, bakterileri içine hapsetmeyen halı çeşitleri göz önüne alınmalıdır. Bu nitelikleri taşıyan halılar, günümüzde modern yatak odası halı çeşitlerinde yer almaktadır. Satın alınan halıların, periyodik olarak temizliklerine dikkat edilmeli. Gerekirse profesyonel olarak halı yıkama hizmeti veren kaliteli ve güvenilir firmalara bu konuda başvurulmalıdır.

yatak odası halı seçimi

Yatak Odasına Halı Seçerken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

 

Yatak odasında bulunan mobilyalar, tekstil ürünleri, dekoratif objeler ve yatak odası takımlarının tarzları, renkleri ve tüm bu eşyaların desenleri, malzemeleri ile ahenkli ve güzel bir bütün oluşturacak, şık ve estetik bir görünüm sunabilecek yatak odası halısı seçimi dekoratörler tarafından önerilmektedir. Yatak odası halısının ortama şıklık katan ve uyum sağlayan özelliği yanında rahat bir kullanım imkanı sunması da oldukça önemlidir. Rahat bir kullanım sunmayan, kumaş cinsleri ile talep ve ihtiyaçları karşılamaktan uzak halılar, sırf model ve şıklıkları sebebi ile tercih edilmemelidir.

 

Tekstil ürünleri halı uyumu içinde en çok dikkat edilmesi gereken nokta halı ile perdelerin uyumudur. Perdelerin renk ve desenleri ile yatak odası zeminini süsleyen halıların uyumsuz olması hem dekorasyon hem de içinde huzurlu ve mutlu bir atmosfer oluşturulamaması sebebi ile kaçınılması gereken bir durumdur. Renkler, birbirinin enerjisini kesmemeli, kasvetli bir hava yaratmamalı ve ortamın enerjisini yükselterek canlılık katmalıdır. Yorucu karmaşık desenlerde minimal çizgileri sevenlerin uzak durması gereken ayrıntılar arasında yer alıyor.

 

Yatak Odası Halı Fiyatları

 

Yatak odası halılarının fiyatları, halıların üretildikleri kumaşların cinsine, ebatlarına, markasına, el dokuması ürünü olup olmadıklarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Halı imalatı ve satışı üzerine sektörde yıllardır güvenli ve kaliteli bir hizmet anlayışı ile faaliyet gösteren firmaların internet siteleri üzerinden halı modellerini inceleyebilir ve istediğiniz, ihtiyaç duyduğunuz halı modellerinin fiyatları arasında karşılaştırmalar yaparak en uygun fiyatlarla satın alma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Yatak odası dekorasyonu ve halı modeli paylaşımlarımızı incelemek isterseniz Dekor Portal Instagram profilimize göz atmanızı tavsiye ederiz. Hikayeler ve öne çıkarılan içeriklere de göz atmalısınız. 🙂

 

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.