Yemek Odası Dekorasyonu

REKLAM ALANI
Yemek Odası Takımı ve Ev Dekorasyonunda Yeri Yemek odası takımı masayı kurduğunuzda odanızın en önemli dekorasyon fikri olabilir. Yemek odaları,...
07.01.2021
1.086
Yemek Odası Sandalyeleri Ev Dekorasyonunda Nasıl Seçilmelidir?   Yemek odası sandalyeleri günümüzde ev dekorasyonu oldukça önemlidir. O yüzden dekore edilecek...
21.12.2020
1.137
Yemek Odası Konsolları ve Çeşitleri   Yemek odası konsolları ev dekorasyonu ve yemek odalarında seçimi son derece önemlidir. Beğenilmediği hallerde...
14.12.2020
1.176
Yemek Odası Modelleri Ev Dekorasyonunda Nasıl Seçilmelidir?   Yemek odası modelleri seçimi ile günümüzde şık ve kullanışlı bir ev dekorasyonu...
22.11.2020
1.624
Yemek Odası Takımları Hakkında   Yemek odası takımları almak eskisi kadar moda değil. Modern yaşam tarzı ile birlikte insanlar artık...
12.05.2020
990

Yemek Odası Tasarımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yemek odası tasarımı;küçülen evlerde artık çok sık yer ayıramadığımız alanlar olsa da tasarımı söz konusu olduğunda Günümüz insanının çok büyük bir kesimi şehirlerde yaşamaktadır. Şehirdeki yaşam alanları ve çalışma alanları ise mimari açıdan bakıldığında fiziki olarak küçük alanlardır.

Küçülen Yaşam Alanlarımız

Eskilerin bahçeli ve tek ya da en fazla iki katlı binaları yatay mimarinin örnekleri idi. Bugün artık yüksek katlı, hatta gökdelen olarak tabir edilen 30- 40 katlı dikey mimari ürünleri konutlar yaşam alanlarımızı oluşturmaktadır. Kişi başına m2 olarak düşen yaşam alanı da küçülmüştür. Örneğin, stüdyo daire tabir edilen ve 20- 60 m2 gibi küçük alanlarda yaşamayı tercih eden insanların sayısı hızla artmaktadır.

Bu tip dairelerde yemek odası tasarımı yoktur esasında, ” Amerikan mutfak ” diye bilinen açık mutfak konsepti çok küçük bir m2 üzerinde kurulmuştur. Ancak site içerisindeki bu dairelerin ortak kullanıma açık spor salonu, sauna, yüzme havuzu gibi sosyal alanları insanlara cazip gelebilmektedir.

Yemek Odası Tasarımında Zorunlu Unsurlar

Standart dairelerde ise yemek odası tasarımı özel bir önem arz etmektedir. En küçük dairelerde bile mutfaklarda olmazsa olmaz bazı unsurlar vardır ki; bunlar yer almak zorundadır.

Mutfakta pişirme alanları yani fırın ve ocak, bulaşık makinesi, buzdolabı ve dondurucular zorunlu unsurlara mutlaka yer verilmelidir. Elbette hava sirkülasyonunun da baca, davlumbaz, hava filtresi gibi unsurlarla sağlanmış olması gerekmektedir.

Binaların inşaatı aşamasında daha mimari projeler çizilirken konut balkonunun yeri genellikle mutfak ile bağlantılı şekilde sağlanmaktadır. Yani mutfak ile balkonun kullanımı birbiri ile bağlantılı olmaktadır. Bu durum daha sonra insanların yemek odası dekorasyon fikirlerinde ilham verici olmaktadır.

Yemek Odası Dekorasyon Fikirleri

Yemek odası dekorasyonu ile ilgili bir uzmana yani iç mimara başvurmak da mümkündür.

Ancak yemek odası dekorasyon fikirleri olan kişiler bunu biraz yaratıcılık ile kendileri de gerçekleştirilebilir. İlk önce dekorasyon yapılacak alanı saptamak gerekir, sonra da dekore edilecek alanda yer alması gereken zorunlu unsurları belirlemek gerekir.

Ev halkının sayısı ve zevki ve önerilerini de dikkate almak elbette herkesin mutlu olacağı bir yemek alanının ortaya çıkmasında önemli olacaktır.

Her ne kadar yemek odası dekorasyon kavramı kullanılsa da esasında fiziki olarak mutfak ile yemek alanı birlikte kullanıldığı için genellikle mutfağın bir alanı yemek odası olarak tasarlanmaktadır. Ya da imkan ve tercih o yönde ise mutfak balkonu birleştirilerek kısmen ayrı bir yemek odası oluşturulabilmektedir.