Salon Dekorasyonu İçin Etkili Tüyolar

11.05.2020
4.273
Salon Dekorasyonu İçin Etkili Tüyolar

Salon dekorasyonu çok önemlidir çünkü evlerin en önemli olan bölümlerinden biri salonlardır. Evlere gelen misafirler için açılan kapılar salon kapılarıdır. Bir misafire açılan oda olan salon dekorasyonu da çok önemlidir. Salonların doğru dekore edilebilmesi için dikkat edilmesi gereken ve izlenmesi gereken bazı adımları sizler için anlattık. Salonların bir dinlenme alanına, hoş sohbetlerin olduğu bir mekana ve kendi kişiliğinizi yansıtacak bir yere dönüşebilmesi için işte izlenilecek adımlar.

Salon Dekorasyonu Yaparak Bir Merkez Oluşturmak

Oturma grubu, koltuk, orta sehpa ve halıdan oluşan salonda bir merkez oluşturmak ve bu merkezi çekici kılmak çok önemlidir. Bu eşyaları salona yerleştirebilmek iççin yeteri kadar alan bulunuyorsa L şekline sahip köşeli olan oturma grubunu duvardan gelip odanın merkezine doğru gelecek şekilde kaydırmak yeterli olacaktır.

Karşılıklı olarak yerleştirilecek olan koltuklar birebir sohbet edebilmek için oldukça iyi bir fikir olacaktır. Salonda eğer bir şömine bulunuyorsa, eşyaları şömine etrafına yerleştirmek etkileyici bir sonuç doğuracaktır.

Salon Dekoru Yaparken Değişikliklerden Korkulmamalı

 

Salon dekorasyonu yapmak için stil, form, desen ve renk gibi farklı değişikliklere her zaman açık olmak gerekmektedir. Yapılacak olan en ufak dokunuşlar bile oldukça büyük değişim sağlayarak, farklı kombinasyonlar oluşturabilmeyi sağlayabilir. Örnek verecek olursak antika olan bir yan sehpayı veya orta sehpayı daha farklı tarzda bir oturma grubu ile birlikte kullanabilirsiniz.

Salon Dekoru

Minder ve Puflar Küçük Yardımcılardır

 

Minderler ve puflar, sandalye ve koltuklara alternatiflerdir. Salon dekoru yaparken çeşitli figürlerde ve farklı boylarda tasarlanan puflar oturma grupları ile kombin edilebilir. Oryantal desenlere sahip olan ve altın işlemeli olan puflar dekorasyona alaturka bir hava verebilir.

Tek renge sahip olan minderler salon dekorasyonu için modern bir hava verecektir. Alçak olan orta sehpalar mutlaka değerlendirilmelidir. Üzerleri mumlar ile süslenmelidir.

Salon Dekoru Yaparken Aydınlatma Ünitelerinden Faydalanmak Çok Önemli

 

Salon dekorasyonu için en önemli olan şeylerden biri aydınlatmalardır. Aydınlatma ne kadar iyi ise atmosfer o kadar iyi olacaktır. Rahat edebilecek şekilde bir atmosfer için aydınlatma için farklı seçenekler bulunmalıdır. Örneğin; salonda bir yemek masası bulunuyorsa bir aydınlatma mutlaka yemek masası üzerinde bulunmalıdır. Aynı zamanda oturup sohbet edecek olan alandaki aydınlatma farklı olmalıdır.

 

Yumuşak olan aydınlatmalar için aplik kullanarak destek sağlanabilir. Aynı zamanda salonda bulunan ayna, obje veya tablolar aydınlatmalar ile vurgulanabilir. Böylece hem aksesuarlar ön plan açıklar hem de salonda bambaşka bir görünüm oluşur.

Salonda Vurgulanacak Bir Duvar Seçin

 

Herkesin salonunda vurgulamak isteyeceği bir duvarı vardır. Salonun diğer bölgeleri ile uyumlu ama zıt olan bir renge boyanan bu duvar salon dekoru amacınıza uygun olarak ön plana çıkacaktır. Boya dışında bir duvarı vurgulayabilmek için duvar stickerları, duvar kağıtları ya da duvar süsleri kullanılabilir. Fakat eklemek gerekir ki bütün bir duvarda canlı renkler kullanılmamalıdır.

Doğru ve Güzel bir Halı Seçmek

 

Salonda bulunan oturma gruplarının önüne, orta sehpaların altına serilen halılar büyük etkiler oluşturur. Mobilyaların rengiyle uyumlu renkte olan bir halı salonun karakterini daha da güçlendirecektir. Salonun çok daha dekoratif ve göze daha çok hitap eden şekilde görünmesini sağlayacaktır. Salon için kullanılabilecek yedek bir halı da bulundurulabilir. Salon dekoru konusunda zaman zaman farklılık oluşturmak istendiğinde ufak değişiklikler yapmak iyi gelecektir.

Doğru Renkler Kullanılmalıdır

 

Duvar renklerini değiştirmek kolaydır. Fakat duvar rengine, mobilya rengine göre seçilen tüm aksesuarlar ve eşyaların renklerini değiştirmek o kadar da kolay olmayacaktır. Bu nedenle duvar rengi olabildiğince eşyalar ile uyumlu olan renklerden seçilmelidir. Elbette uyumlu olan renkler birbirlerinden sadece ton farkı ile ayrışan renkler değildir. Fakat haki yeşil, hardal sarısı ve bej renginin uyumu gibi çeşitli renk uyumlarını birleştirerek doğru seçimler yapılmalıdır.

Salon Dekoru ve Doğru Aksesuar Kullanımı

 

Salon dekorasyonu için en önemli olan şeylerden biride aksesuarlardır. Fakat aksesuarlar az ve öz olarak kullanılmalıdır. Kendi stilinizi yansıtacak olan aksesuarları seçmek önemlidir fakat fazla aksesuar kullanımı elde etmek isteyeceğiniz görüntünün tam tersi ve oldukça uzak olanını elde etmenizi sağlar. Ayrıca dekorasyonda kullanılan diğer eşyalar ile uyumlu olan aksesuarların seçimi de uyumu bozmamak için önemlidir.

Salonu İkiye Bölebilirsiniz

 

Salon hem rahat rahat misafirler ile birlikte yemek yenebilecek şekilde hem de misafirler ile birlikte rahat rahat oturup sohbet edebilmek için oturma grubunun alanı salon ikiye ayrılarak belirlenebilir. Yemek yenilen alan ile oturup sohbet edilen alandaki ayrım hem daha iyi bir görünüm kazandıracak hem de farklı alanlar kazanmanızı sağlayacaktır.

 

Dekorasyonda Kullanılacak Olan Zıtlıklar Dikkat Çekecektir

 

Dekorasyonda en güzel olan ve en dikkatli olunması gereken husus salon içinde bir uyum sağlayacak kadar zıt olan şeyleri bir araya getirmektir. Salonun en dikkat çekici ve ön plana çıkan bölümleri genel olarak zıtlıkların olduğu bölümlerdir. Salon dekorasyonu için dozunda kullanılacak olan zıtlıklar salonu farklı bir havaya sokacaktır. Koyu renkteki oturma gruplarını ya da koyu renkte perde veya halıların canı renklere sahip olan birtakım aksesuarla yapılacak olan kombini salonda çok farklı bir hava oluşturacaktır. Dönem dönem renkleri değiştirme ihtiyacı hissedildiği takdirde sehpa ve yastık gibi aksesuarları değiştirerek kolaylıkla salona canlılık katılabilir.

 

Sevilen Eşyalar Ön Plana Çıkarılabilir

 

Salonu dekore ederken sevilen eşyalar ön plana çıkarılabilir. Örneğin sevdiğiniz antika bir berjer, herhangi sevdiğiniz bir koltuk vurgulanarak ön plana çıkarılabilir. Ön plana çıkarabilmek için sevilen eşya dikkat çekici renge sahip olan duvarların hemen önüne konulabilir. Bunun dışında güzel bir aydınlatmanın önüne koyulabilir.

 

Desenlerden Yardım Alınmalı

 

Salon dekorasyonu yapılırken kullanılan desenleri doğru şekilde kombin etmek çok önemlidir. Klasik bir koltuk takımı üzerine çizgili desenli olan yastıklar konulabilir. Farklı ve radikal desene sahip yastıklar ya da puantiyeli yastıklar çok daha ayrı hava katabilir. Desenlerin birbirleri ile uyumsuz görünmelerine engel alabilmek için desenli ürünlerin renkleri birbirlerine yakın renkte olmalıdır.

 

Okuma Alanı Unutulmamalı

 

Salonda bir okuma alanı oluşturmak çok önemlidir. Hem okuma alışkanlığını sürdürmeyi hem de okuma alışkanlığı kazanabilmeyi sağlar. Aynı zamanda dekoratif açıdan çok estetik ve güzel bir görünüm sunar. Okuma alanı için uygun olan yer belirlenmelidir. Ardından okuma koltuğu diğer koltuklara uyumlu şekilde olmalıdır. Okuma koltuğu salon içindeki en boş olan köşede tek başına konumlandırılmalıdır. Bu sayede hem daha etkileyici görünüm oluşacak hem de verimli olacaktır. Okuma koltuğuna uyacak şekilde bir ayaklı lambader ile küçük bir sehpa ile dekorasyon tamamlanabilir.

 

Niş Kullanarak Daha Çekici Salonlar Oluşturmak

 

Odanın mimarisine gör salonlarda duvar içi oyuklar bulunuyorsa bu oyuklara yapılan nişler hem duvardaki oyukları gizleyecek hem de oldukça estetik bir görünüm sağlamak mümkündür. Odadaki renklerden farklı renkte olan nişler çok dikkat çekecektir. Yahut ta nişlerin led lambalar kullanılarak aydınlatılması salonu bambaşka hale getirecektir. Aynı zamanda duvarda bulunan bu oyuklar içine gömme kitaplılar yapılabilir. Gömme kitaplık hem daha az yer kaplayacak hem de kitapların rahatlıkla depolanabileceği bir alan oluşturacaktır. Odanın mimarisi de dekorasyon için oldukça önemlidir. Ve asıl önemli olan ise dekorasyonu en doğru şekilde tamamlamaktır.

 

Daha fazla ilham veren dekorasyon fikri almak için Dekor Portal Pinterest Salon Dekorasyonu panomuzu da inceleyebilirsiniz.

REKLAM ALANI
ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.