Salon Avize Seçimi Nasıl Yapılır?

14.01.2021
3.644
Salon Avize Seçimi Nasıl Yapılır?

Salon Avize İçin Doğru Seçim

 

Salon avize modelleri ve ev aydınlatma sistemlerinde gelişen teknolojinin de etkisi ile çok farklı tarzlar kullanılıyor. Asma tavan modellerinin artması ile tüm odalara özel asma tavanlar üretilmiş ve böylece sık kullanılan aydınlatma sistemlerinden biri asma tavanlar olmuştur. Tavana gömmeli, tavandan yansıtmalı, asma tavan üzerinden uygulamalı aydınlatma sistemleri arasında avize modelleri de hala kullanılmaya devam etmektedir. Bir evin salonunu olduğundan daha şık ya da daha basit gösterme gücüne sahip olan salon avizeleri, aynı zamanda aydınlatma sistemlerinin başarısını da gösteriyor.

 

Aydınlatmanın Kahramanları Salon Avizeleri

 

Evinizin aydınlatması için her odada farklı ögeler kullanabilirsiniz. İsterseniz yerden yükselen modern lambalar, isterseniz tavana gömülü aydınlatma sistemleri, isterseniz de aklınıza gelebilecek tüm geleneksel aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Salon aydınlatmasında ise avizeler kesinlikle vazgeçilmez ögeler arasında yer alıyor. Sadece doğru bir aydınlatma elde etmek için değil aynı zamanda modern ve şık bir dekorasyon oluşturmak için de salon avize modelleri önemlidir.

 

@envatoelements

@envatoelements

 

Evin en gösterişli dekorasyonuna sahip alanı olan salonlar için avize seçerken öncelikle salonun büyüklüğü göz önüne alınmalıdır. Örneğin beğendiğiniz avize modeli salonunuz için küçükse odanız karanlık olacaktır. Tabii bunun tam tersi da geçerlidir. Yani odanız küçük ve siz odanıza göre çok büyük bir avize aldıysanız, avize salonda çok aşırı dikkat çekecek ve belki de rahatsız edici olacaktır. Dekorasyona dair daha kapsamlı bilgi sahibi olmak isterseniz Dekor Portal Salon Dekorasyonu yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

Salon Avize Modelleri ve Mobilya Uyumu

 

Tüm dekorasyon tarzlarında en önemli nokta bütünsel bir ahengi yakalamaktır. Mobilyalar, perdeler, halılar, lambalar ve tüm duvar aksesuarları birbiri ile belli bir ahengi ortaya koyacak şekilde uyumlu olmalıdır. Minimalist bir yaklaşım ile hazırlanmış avize modelleri ile gösterişli klasik koltuk takımları birbirini tamamlamadığı gibi çok bağımsız görünecektir.

 

Varaklı altın kaplama koltukla ile kalın kadife perdelerin bulunduğu bir odada seçilen salon avize modeli de en az bunlar kadar ağır ve klasik olmalıdır. Artık perde aksesuarlarının bile koltuk yüzleri ile uyumlu olacak kadar çok çeşide sahip olduğu günümüz modasında avize renklerinin ışık ve lambalar ile aynı olması gerekir.

 

Odanız İçin Uygun Avize Ölçüsü Nedir?

 

Avize seçiminde kullanacağınız alanın ölçülerini almakla işe başlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle odanızın tavan yüksekliğini ve daha sonra da enini ölçebilirsiniz. Ölçmüş olduğunuz tavan yüksekliğinin her metresine 23-25 cm olacak şekilde avize yüksekliği belirleyebilirsiniz. Örnek olarak salon tavanının yüksekliği 2 metre ise alacağınız salon avizeleri en düşük 46 cm ve en yüksek 50 cm olmalıdır.

 

Avizenin yüksekliğini belirledikten sonra çapını da belirlemeniz gerekmektedir. Bunun için odanızın hem enini hem de boyunu ölçün. Örnek olarak en ve boy ölçüleri 4 ve 5 çıkmış olsun. Bu iki ölçümün toplamı salonunuz ideal avize çapını veriyor. Yani böyle bir salon için 9 inçlik (22,8 cm) bir avize son derece uygun olacaktır.

 

Avize ölçüsünü belirlerken dikkat edeceğiniz bir diğer nokta da kullanacağınız alandır. Avizeyi yemek odası için seçiyorsanız bu kez hesaplamanız gereken bir diğer ölçü de yemek masasının ölçüsüdür. Alacağınız avize yemek masanızın 3/2’si kadar olması ideal bir görünüm yakalamanız için yeterli olacaktır.

 

 

Avize Alırken Kullanabileceğiniz Önemli Bilgiler

 

  • Avize mağazasının satış danışmanlarından daha iyi bir hizmet alabilmek için evinizin iç fotoğraflarını çekerek yanınızda götürebilirsiniz.
  • Henüz eşya satın almamış iseniz, satın almayı planladığınız mobilya, halı ve duvar boya renklerini fotoğraflayıp bunları aydınlatma mağazasındaki danışmana gösterebilirsiniz.
  • Yukarıda belirttiğimiz gibi odanın ölçülerini biliyor olmanız salon avizeleri seçimi konusunda size kolaylık sağlayacaktır.
  • Tavanda kartonpiyer göbeğini kontrol edin. Avizelerin tavan bağlantı aparatlarını seçerken size yol gösterecektir.

Daha fazla ilham veren dekorasyon fikri almak için Dekor Portal Instagram hesabımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Salon Avize

Salon Avize

Salon Avizeleri

Salon Avizeleri

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.