Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

02.01.2021
1.879
Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Mutfak Dekorasyonu Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 

Mutfak dekorasyonu yapmak yeni yaşam şeklimiz içerisinde giderek daha önemli bir hal alıyor. Çünkü zamanın çoğu evde geçiyor. Keyifli ve güzel zamanların harmanlandığı bu anlar da epey özeldir. Bu nedenle kişisel beğeniler de ev dekorasyonunda kendini gösterir. Aslında evler, sahibinin kişiliği ve beğenileri noktasında önemli ipuçları verir. Her ev çok güzeldir. Ama doğru dekorasyon fikirleri uygulandığında evler benzersiz bir görünüme ulaşır. Şık ve kullanışlı bir ev dekore etmek için belli başlı kurallara dikkat etmek gerekir. Ucuz ya da kolay erişilebilir diye zevkin dışında aksesuarlar alınmamalıdır. Evi tamamlayan aksesuarlar ve mobilyalar satın alınmalıdır. Evin en önemli noktalarından birisi de mutfaktır.

 

Ev Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Ev dekorasyonunda pek çok detaya dikkat etmek lazım. Öncelikle evin yapısına ve kişisel zevklere uygun olarak eşya seçimi yapılmalı. Ayrıca alınan eşyaların birbiri ile uyumlu olması çok önemli. Evi bir bütün olarak düşünüp tüm odalar birbiri ile uyumlu şekilde dekore edilebilir. Bunun yanı sıra tüm odaları ayrı ayrı düşünerek dekorasyon da yapılabilir. Burada önemli olan neyin nasıl konumlandırılması gerektiğidir. Özellikle banyo ve mutfak gibi alanların dekorasyonunu iyi düşünmek gerekir. Çünkü evde en çok vakit geçirilen alanlar buralardır. Mobilya seçildikten sonra perde ve büyük aksesuarlar alınmalı. En son ise küçük biblo ve aksesuarlar seçilmelidir.

 

Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

 

Sahip olunan mutfağın yapısına uygun olarak mutfak dekoru yapılmalıdır. Çünkü Amerikan mutfak kullanılıyorsa daha rahat ve kullanışlı parçalar seçilmelidir. Ama geniş ve büyük bir mutfak var ise ona göre dekore edilmesi akıllıca olacaktır. Amerikan mutfaklarda genellikle ada masalar ve bistro sandalyeler kullanılıyor. Bu şekilde masa ve sandalye ihtiyacı tamamlanmış oluyor. Bu şekilde hem rahat hem de kullanışlı bir dekorasyon fikri oluşabilir. Geniş mutfaklarda ise büyük masalar ona uygun sandalye ile tamamlanır. Ayrıca geniş bir tezgah ve üzerinde kullanışlı geniş dolaplar da yaptırılabilir. Çok daha fazlası için Dekor Portal Mutfak Dekorasyonu yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

Amerikan Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

 

Genellikle salon ya da oturma odasının içinde olan mutfaklara Amerikan Mutfak denilmektedir. Oda ile bütünleşik olan bu mutfakların ayrı bir kapısı olmaz. Yani mutfakta yapılan yemeklerin kokusu odaya da sinebilir. Dolayısı ile bu mutfakların dekorasyonunu yaparken kullanışlı bir davlumbaz alınması şarttır. Bu tür mutfaklara genellikle ankastre setler yakışır. Modern ve şık bir biçimde dekore edilebilen mutfakların dekorasyonu da kolaydır. Ankastre setler ile tamamlanan mutfakta tezgahın üzerine minik mutfak robotları konulabilir. Ayrıca buzdolabının üzerine yapıştırılan magnetler oldukça şık durur.

 

@envatoelements

@envatoelements

 

Geniş Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

 

Eğer evin geniş bir mutfağı varsa dekoru son derece şık bir şekilde yapılmalıdır. Geniş ve uzun bir mutfak var ise yemek masası mutlaka mutfakta kullanılmalıdır. Mutfağın ebatlarına uygun bir yemek masası kullanılabilir. Bu masayı tamamlayan şık sandalyeler mutfak dekoru yapılırken alınır. Aynı zamanda mutfağın duvar rengi de iç açıcı olmalıdır. Mutfaklarda koyu renklerden ziyade pudra tonları ya da renkli duvar kağıtları kullanılabilir. Ankastre set üstü ürünler ile tamamlanan mutfaklarda doğru buzdolabı tercihi yapılmalıdır. Buzdolabının rengi mutfağa uymalıdır.

 

Mutfakta Hangi Aksesuarlar Kullanılmalıdır?

 

Mutfağın en önemli aksesuarları fırın, ocak, buzdolabı gibi demirbaşlardır. Dolayısı ile mutfak dekorasyonu yapılırken öncelik ile bu demirbaşlar alınmalıdır. Sonrasında bu eşyalara uygun olarak dekorasyon yapılmalıdır. Modern bir mutfak oluşturulmak isteniyorsa ankastre setler ve şık modern bir masa kullanılmalıdır. Mutfaklarda perde olarak genellikle stor perdeler tercih ediliyor. Bunun da nedeni perdelerin kolaylıkla siliniyor olması. Stor perde ile tamamlanan mutfakta tezgah üzerine sık sık kullanılan mutfak robotları konulabilir. Ayrıca yine tezgahların üzerine şık baharatlıklar konulabilir.

 

Mutfak Tekstil Ürünleri Nasıl Kullanılmalı?

 

Mutfaklarda yemek yapma sıklığına göre kağıt havlu ya da mutfak havlusu kullanılır. Ayrıca bunun yanı sıra mutfak önlükleri de sık sık kullanılıyor. Bu nedenle mutfak tekstil ürünlerinin de olduğu ayrı ve şık bir stant oluşturulabilir. Bu şekilde hem dağınıklık ortadan kalkar. Hem de son derece şık bir stant oluşturulmuş olunur. Mutfak havluları ya da kağıt havlular da şık bir şekilde asılabilir. Mutfak önlüklerinin ise her zaman konulduğu belirli bir yer olmuş olur. Mutfak masasının örtüsü ve bezlerin de konulduğu bir stant çok iş görecektir. Ayrıca bunun yerine bir çekmeceye de bu örtüler konulabilir.

 

Romantik Bir Mutfak Dekorasyonu İçin Hangi Adımlar İzlenmelidir?

 

Daha modern ya da sportif bir mutfak yerine romantik detaylar barındıran mutfaklar da dekore edilebilir. Bu şekilde dekore edilen mutfak romantik detayların olduğu aksesuarlar ile tamamlanır. Genellikle retro şekilde düzenlenen mutfaklarda beyaz renkli mutfak dolapları kullanılır. Bu beyaz renkli dolapların alt kısımları ise açık raflardan oluşabilir. Açık tezgah üstü raflara çiçekli fincan takımları da çok yakışacaktır. Tezgahların üzerinde ise mutfak robotları yerine çiçekli ve geçmişten esintiler taşıyan baharatlıklar konulabilir. Bunun yanı sıra ankastre yerine normal fırın kullanılabilir.

 

Daha Spor Bir Mutfak İçin Dekorasyon Nasıl Yapılmalı?

 

Genellikle gençlere hitap eden spor bir mutfak için az ve kullanışlı eşyalar seçilmelidir. Alan olarak küçük bir mutfak dekore edilecek ise küçük ebatlarda kullanışlı ürünler seçilmelidir. Klasik beyaz eşya ve ya ankastre setler bu mutfaklarda kullanılmamalıdır. Daha sıra dışı ve renkli buzdolabı seçilebilir. Bu buzdolabının üzeri ise çok sayıda renkli magnetler ve küçük notlar ile süslenebilir. Daha çok gençlere hitap eden bu mutfaklarda kahve ya da bitki çayı için kupalar yer alır. Çok sık kullanılan bu kupaların görünen bir yerde olması önemlidir. Bu nedenle tezgah üzerinde askı aparatına asılabilirler.

 

Mutfak Dekoru

Mutfak Dekoru

 

Ev Dekorasyonu Nasıl Tamamlanmalıdır?

 

Banyo be mutfak dekorasyonu sonrasında odalar tek tek dekore edilmeli. Salon için son derece şık ve dayanıklı mobilyalar seçilmelidir. Koltuk takımının yanına bir gazetelik oldukça entelektüel bir hava kazandıracaktır. Ayrıca koltuk takımlarının ortasına da kullanışlı ve büyük bir orta sehpa konulabilir. Bu sehpanın üzerine dergiler, mumlar ya da bir vazoda çiçek konulabilir. Ayrıca salonun perdeleri de mobilyalar ile uyumlu olmalıdır. Salon parkeli ise küçük bir halı tam ortaya konulabilir. Ayrıca salonda büyük bir yemek masası bölümü olacaksa orası vitrin ile tamamlanır.

 

Ev Dekorasyonunda Mobilya Ve Aksesuar Nasıl Seçilmeli?

 

Ev dekorasyonuna başlanmadan önce evin planı çizilmelidir. Buna uygun olarak alınacak olan mobilya ve aksesuarlara karar verilmelidir. Ev bir bütün olarak düşünülmüş ise tüm odaların mobilya ve aksesuarları birbirini tamamlanmalıdır. Ama eğer evin her odası ayrı dekore edilecek ise mobilya ve aksesuarlar da buna göre seçilmelidir. Ev dekorasyonunda önce perdeler ve mobilyalar seçilir. Bunlara karar verildikten sonra ise halı ve diğer tüm aksesuarlar satın alınır. Bu şekilde benzersiz ve güzel bir dekorasyon yapılır.

 

Ev Dekorasyonunda Aksesuar Seçimi Nasıl Olmalıdır?

 

Ev dekorasyonu yapılırken ana mobilyalar alındıktan sonra uygun aksesuarlar seçilmelidir. Birbiri ile uyumlu aksesuarlar uygun yerlerine konulur. Daha sonra bu aksesuarlar ile uyum sağlayan materyaller evin uygun bölümlerine yerleştirilir. Şık görünüm sağlanır.

Daha fazla ilham veren dekorasyon fikri almak için Dekor Portal Pinterest Mutfak Dekorasyonu panomuzu da inceleyebilirsiniz.

 

Mutfak Dekoru

Mutfak Dekoru

Mutfak Dekoru

Mutfak Dekoru

 

 

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.