Mutfak Dolabı ve Mutfak Dekoru Nasıl Yapılır?

10.05.2020
2.550
Mutfak Dolabı ve Mutfak Dekoru Nasıl Yapılır?

Mutfak dolabı küçük bir mutfakta dekorasyon yapmak çok zordur. Bunun için mutfak dekorasyonu herkes için diğer odalardan daha zor görünebilir. Gün içerisinde evin en aktif alanlarından biri olan mutfaklarınızı dekore ederken tercih edeceğiniz tüm malzemelerin sağlığa zararsız olmasına, birbirleriyle ve mutfağınız ile uyumuna dikkat etmelisiniz. Tercihlerinizi mutfağınızın boyutunu göz önünde bulundurarak yapmalısınız.

Mutfak Dolabı ve Mutfak Nasıl Dekore Edilir?

Mutfak dekore ederken tüm mutfak malzemelerinizi alacak genişlikte dolaplar, geniş çalışma alanı yaratan tezgah ve evyeler, kolay hareket edilebilen açık alanlar tercih edilir.

Mutfak Dolapları

Mutfakta en çok yer kaplayacak olan mutfak dolaplarının tercihinde hem görsellik, dekorasyon açısından hem de depolama alanı olarak, işlevselliği açısından dikkat edilmesi gereken detaylar şunlardır;

Mutfak dolabı yaptırırken öncelikle yapımında hangi malzemenin kullanılacağına karar vermeniz gerekir. Mutfakta her türlü eşyanızın depolanıp saklandığı mutfak dolaplarının, sağlam ve dayanıklı, su geçirmeyen ve yağ tutmayan özelliklere sahip olması için MDF malzemesi kullanabilirsiniz.

MDF özellikle sudan etkilenmemesi ve yüzey kalitesi sebebiyle mutfak dolaplarında tercih edilmektedir. MDF malzemeden üretilen dolaplar uzun yıllar sorunsuz kullanış sağlar.
Mutfak dolaplarının bir diğer yanı da görselliğidir. Mutfak dolaplarında görselliği sağlayacak kapaklarda akrilik kapaklar tercih edilmesi uygun olabilir.

Akrilik mutfak dolabı kapakları, sağlığa zararlı herhangi bir madde (toksik, kanserojen) bulundurmaz. Kolay temizlenebilir, iz yapmaz ve onarımı basittir. Parlak yüzeyi ile mutfaklarda şık bir görüntü oluşturur.

Mutfak dolapları yaptırırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da çekmece ve kapakların kapanış hızıdır. Frenleme sistemi olan yavaşlatıcılı menteşeler seçmeniz dolaplarınızın ömrünü uzatacak önemli bir detaydır. Ayrıca raylı sistemlerle kurulan çekmeceler açıp kapatırken size kolaylık sağlayacaktır.

Mutfak Tezgahı ve Mutfak Dolapları İlişkisi

Mutfak tezgahı mutfak dolapları söz konusu olunca işin en önemli kısımlarındandır. Tezgah yaptırırken çizilmez, leke ve yüksek ısılara karşı dayanıklı, uzun ömürlü, pürüzsüz yüzeyiyle bakteri tutmayan Granit tezgahları tercih edebilirsiniz. Granit tezgahlar, farklı renk seçenekleri ve kendine has görünümleri ile doğal taş özelliklerine sahiptir.

Mutfak Evyesi

Mutfak tezgahınızda daha şık bir görüntü için tezgaha sıfır evye modelini tercih edebilirsiniz. Bu modelde lavabo tezgahla aynı seviyede olacak şekilde hazırlanır. Ayrıca tezgahınızın boyutlarını da göz önünde bulundurarak tek gözlü veya çift gözlü evye tercihinizi yapmalısınız.

Mutfak Fayansları

Mutfak dolabı ile tezgahı arasında kalan duvar bölümüne, en çok uygulanan kaplama türü fayanstır. Sağlam ve kolay temizlenebilir olmasının yanında desenli, düz, mat ve parlak gibi çok fazla seçenek ile istediğiniz mutfak dekorasyonunu oluşturmanızı sağlayabilir.

Mutfak Tavanı

Mutfak tavanında asma tavan kullanabilirsiniz. Asma tavan, eski tavandaki tüm düzensizlikleri ve hava kanalları, elektrik kabloları, su boruları gibi mühendislik iletişimlerini altına gizleyebilir. Spot aydınlatmalar ile avize aydınlatmasını destekler. Yansıtıcı etkisi ile tüm mutfağı aydınlatır. Modern tasarımlarıyla mutfağınıza farklı bir hava katacaktır.

Mutfak Zemini

Temizlik malzemelerine, suya, yağa, buhara karşı dayanıklı, temizlenmesi kolay ve uygun fiyat seçeneklerine sahip laminant zemin kaplamaları, mutfak zemininizde en uzun ömürlü kullanabileceğiniz malzemelerdendir. Laminant zemin kaplamaları şık görünümü ile de mutfağınızı ısıtacak bir tercih olabilir.

Daha fazla ilham veren dekorasyon fikri almak için Dekor Portal Pinterest hesabımızı da inceleyebilirsiniz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.