Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır

13.05.2020
1.395
Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

 

Oturma odası dekorasyonu yapmak bir çoğumuz için mecburiyet haline gelmeye başladı. Çağdaş şehirli insanın yaşamı günümüzde daha çok ev dışında geçmektedir. Okullarda geçirilen saatler, anne ve babanın çalışıyor olması ailelerin ancak mesai saatlerinden sonra akşam evlerde buluşmaları ile bir arya gelmelerini mümkün kılmaktadır.

oturma odası dekorasyonu örnekleri

Modern Hayat Tarzı Ve Yaşam Alanlarımız

 

Modern hayat tarzı yaşam alanlarımızı da doğrudan şekillendirmektedir. Bugün artık insanların büyük bir çoğunluğu müstakil bahçeli evlerde yaşamamaktadırlar. Tam tersine dikey mimari örnekleri olan ve artık daha çok siteler içerisinde yer alan apartman hayatı yaygındır.

 

Daha küçük alanlarda yaşamak zorunda kalan insanlar bu zorunluluktan kaynaklı bazı tercihler yapmaktadırlar. Örneğin, oturma odası dekorasyonları, artık ayrı bir salon tahsis edilmediği için, evin hem yaşam alanının merkezi hem de misafir ağırlanan bölümünü teşkil etmektedir.

oturma odası dekorasyonu fikirleri

Değişen Oturma Odası Kavramı

 

Açıkladığımız sebeplerle oturma odası dekorasyonu artık ayrı bir önem arz etmektedir. Çünkü modern hayatın evlerde merkezi alanı konumundadır.

 

Evinizin fiziki büyüklüğü kadar evde yaşayan kişi sayısı da önemlidir. Her aile ferdine ayrı bir oda tahsis edilebilmişse oturma odası dekorasyonları konusunda bu duruma uygun fikirler üretilmelidir.

Evde misafirler için ayrı bir oda ayrılması mümkün değilse yine dekorasyon çalışmalarında bu konuda göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Eğer yemek yapma konusuna ayrı bir önem veriliyor ve evde mutfakta çok zaman geçiriliyorsa bu durumda da açık mutfak ile oturma odası alanının birleştirilmesi düşünülmelidir. Böylece aile fertleri daha sıkı ve daha uzun bir şekilde etkileşimde olabileceklerdir. Bu durumda da elbette oturma odası dekorasyonu  farklılık gösterecektir.

oturma odası dekorasyonları

Oturma Odası Dekorasyonu Hakkında

 

Modern yaşamda bu kadar önemli bir yaşam alanı haline gelmişken elbette imkanlar elverdiği ölçüde oturma odası dekorasyonları konusunda profesyonel yardım almak çok yararlı olacaktır. Bu mümkün olmazsa mobilya mağazalarında bulunun uzman kişilerin görüş ve önerilerini dikkate almak da faydalı olacaktır.

 

Gerçekten üreticilerin sunduğu birbirinden güzel seçenekler arasından oturma odası dekorasyonu için karar vermek pek kolay olmamaktadır.

oturma odası dekorasyonları fikirleri

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

 

İmkanınız elveriyorsa oturma odası dekorasyonu için bir iç mimarlık ofisine ya da iç mimara başvurmak tabii çok daha güzel ve memnun edici sonuçlar sağlayacaktır. Eğer bu imkana sahip değilseniz mobilya mağazasındaki profesyonellerin yardımı da size yol gösterici olacaktır.

 

Oturma odasını dekore etmek için öncelikle mobilya mağazalarının web sayfalarından bir ön araştırma yapmak tavsiye edilmektedir. Bu şekilde üreticilerin sundukları seçenekleri ve konseptleri görmek size fikir verecektir.

 

Burada göreceksiniz ki; oturma odası dekorasyonları  için klasik tarzda ürünler, avangard stilde ürünler, klasik tarzda koltuk takımları, minimalist tarzda Tv üniteleri, country tarzda sehpa ve kitaplıklar gibi çok geniş bir yelpazede ürün seçeneği bulunmaktadır.

oturma odası dekorasyonları önerileri

Oturma Odası Dekorasyonu Hakkında Dikkat Edilecek Konular

 

Çok çeşitli oturma odası dekorasyonları arasından kendi oturma odası dekorasyonu karar verirken öncelikle yaşam alanınızın fiziki olarak büyüklüğünü saptayın. Evde yaşayan hane halkının sayısını belirleyin. Her bir aile ferdinin bağımsız bir odasının olup olmadığını da dikkate alın.

Evde misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz başka bağımsız bir alanın olup olmadığını da düşünün.

 

Yatılı misafiriniz ne kadar sıklıkla olabilmektedir. Bu yatılı misafirler için ayrı bir odanız mevcut mudur? Yoksa oturma odası dekorasyonları içerisinde ayırdığınız bir alanda gecelemek zorunda mı kalacaklardır. Eğer cevabınız evet ise oturma odanıza mutlaka yatağa dönüştürülebilir bir kanepe ya da benzer bir ünite yerleştirmeniz gerekecektir.

Oturma odanız ile mutfağınız birleşik durumda mı? Bu durumda yemek masası için de uygun bir alan gerekeceğini unutmayın.

 

TV ünitesi için ne düşünüyorsunuz? Kitaplık ihtiyacınızı da oturma odanızda değerlendirmeyi düşünüyor musunuz? İşte bu ve benzer sorularınızı cevaplandırırken bütün ev halkının da görüş ve önerilerini aldığınız takdirde, renk, model, tarz konusunda daha kolay karar verebileceksinizdir.

Daha fazla ilham veren dekorasyon fikri almak ve yemek odanız hakkında ilham veren örnekleri incelemek için Dekor Portal Instagram hesabımızı da inceleyebilirsiniz.

 

oturma odası dekorasyonları fikirleri oturma odası dekorasyonları listeleri

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.